ucici-vez_nahledUž je to nějakou dobu, co máme tzv. učící věž, které doma říkáme rozhledna. Je to stolička s ohrádkou, na kterou si dítě může vlézt a jeho ruce jsou tak v úrovni dospělého člověka a pracovní desky. To dítěti umožňuje zapojit se do různých činností, které děláme u kuchyňské linky, u stolu, případně u pracovního pongu i jinde. Nejčastěji ji využíváme při přípravě jídla. Místo toho, aby mi syn stál za zády a brečel, protože nevidí, co dělám, přistavím mu učící věž a hned je šťastný, že vše vidí. Do přípravy jídla i jiných činností ho aktivně zapojuju, což ho baví (jak můžete vidět na fotkách níže). My ji ještě využíváme doslova i jako rozhlednu. Jelikož syn rád kouká na auta, občas mu ji přistavíme k zavřenému oknu a on se tak může dívat bezpečně z okna, které je jinak moc vysoko a nemá šanci se bez pomoci z okna podívat.

Činností, kde učící věž můžete využít, je spousta –  od vaření, přes různé práce na stole až po pomoc tatínkovi v dílně. Důležité je dávat pozor jak na ostré a špičaté předměty (nože, jehly, nůžky apod.), tak na věci, které mohou způsobit popáleniny (různé tavné pistole, plynové hořáky, sporáky a trouby, ale i varnou konvici s vroucí vodou, kterou je lepší mít v době přípravy jídla úplně jinde, aby i v případě nehody nedošlo k rozlití směrem k dítěti) a v neposlední řadě i na různé chemikálie (to platí především v dílně). Přesto v případě nožů doporučuji učení práce s nožem, jakmile usoudíte, že je na to dítě zralé. My jsme synovi poprvé dali nůž, aby rozkrájel vařené brambory v cca roce a tři čtvrtě. Důležité je dávat nože, které jsou tupější a předměty na rozkrájení, které jsou snadno rozkrojitelné. Jako třeba právě vařené brambory apod. Také je potřeba vysvětlit, co je ostrá hrana a že je nebezpečná, a pochopitelně v průběhu práce z dítěte nespouštět oči.

[sklik]

Učící věž se skládá z plošiny, na které dítě stojí, schůdků po kterých se na ni dostane a z ohrádky okolo. Věž si můžete buď koupit už hotovou, nebo si ji vyrobit. Koupit si ji můžete třeba na www.starchild.cz . Pokud máte doma kutila, který rád něco vyrábí, tak nejjednodušší cesta k výrobě učící věže je koupit v IKEA stoličku BEKVÄM, která stojí 349,- Kč a k tomu v nějakém hobby marketu pár prkýnek a latí a vyrobit si ji podle tohoto návodu. Případně se můžete pokusit si věž vyrobit od návrhu úplně sami, jako to udělal můj muž. Ale to už potřebujete mít nějaké zkušenosti a představivost. Výhoda je v tom, že budete mít učící věž o rozměrech, které vyhovují vám a velikosti vašeho bytu nebo domu. Naše „rozhledna“ je větší, ale má to tu výhodu, že až budeme mít dvě děti, tak se na ni vejdou obě najednou a pořád budou mít dost místa.
Pokud by vás zajímalo jakým způsobem věž postavit, níže naleznete stručný návod. Pokud budete mít nějaké dotazy, nechte nám dole komentář.

Pokud by vás zajímalo jakým způsobem věž postavit, níže naleznete stručný návod. Pokud budete mít nějaké dotazy, nechte nám dole komentář.

Stručný návod na výrobu naší učící věže

 Stručný návod výroby naší učící věže

Materiál:

  • 4x lať 3×3 cm – délka dle výšky vaší linky (my máme 90 cm)
  • 6x prkno 9×2 cm – délka dle vaší volby (my máme 4 prkna dlouhá 40 cm a 2 prkna dlouhá 48 cm, prkna se použíjí na tři strany ve dvou úrovních a vytvářejí tak ohrádku)
  • 8x lať 4×2 cm – délka shodná s prkny (tyto latě se použíjí na všechny strany stoličky ve dvou úrovních, proto jich je osm)
  • deska (použít můžete spárovku nebo překližku, případně to, co máte k dispozici – rozměry dle vaší volby (my máme 40×50 cm)

Všechen materiál jsme nakoupili v Bauhausu. Způsobů, jak stoličku vyrobit, je mnoho a záleží na vás, jaký si zvolíte, tento náš berte jenom jako inspiraci.

  1. Nejprve si na čtyři latě rozkreslete místa, kde budou umístěny latě a prkna
  2. Na prkna a latě si též rozkreslete místa pro následné spoje
  3. Následně budete pilkou ocaskou a dlátem vytvářet polodrážky a zářezy pro následné přeplátování (druh truhlářského spoje)
  4. Poté, co budete mít vše připravené a ozkoušíte, že vše pasuje, jak má, natřete spoje lepidlem a zajistíte vruty

Pokud by se vám tento způsob zdál moc složitý (a on je, manželovi to trvalo docela dlouho, než ji po večerech doma v obyváku vyrobil) a zároveň umíte spojovat dřevo pomocí kolíčků, můžete k sobě jednotlivé díly spojit kolíčky. Je to rychlejší, ale musíte být přesní, protože i milimetrová odchylka bude znamenat, že vám jednotlivé díly nebudou dobře pasovat a stolička bude pokroucená a nestabilní.

Líbí se vám učící věž? Podělte se s námi o své zkušenosti a zážitky z výroby a používání. Těším se na vaše komentáře.