Metoda BLW neboli Baby Led Weaning je metoda, kdy dítě už odmala jí samo a není nikým krmeno. Odpadá tedy všechno to mixování, krmení lžičkou apod. Filozofie BLW je i o tom, že každé dítko začne jíst ve svůj čas. Je to stejné jako například s motorickým vývojem – každé dítko začne sedět, lézt či chodit v jiný čas, podle toho, kdy je připraveno. Tudíž ani šestý měsíc plošně neznamená, že musí všechny děti v tom věku jíst. Naopak, dítě si samo určí, kdy chce s jídlem začít. Základem stravy samozřejmě stále zůstává kojení nebo kojenecké mléko z lahvičky.

Dejme dětem svobodu 

Je to naprosto osvobozující pocit, když dítěti dovolíte, aby samo rozhodovalo, co a kolik toho sní a nemusíte nic vážit ani hlídat. Prostě to necháte na dítěti a plně mu důvěřujete, že ví, co je pro něj nejlepší. Na vás jako na rodičích samozřejmě zůstává připravit pro dítě zdravé a věku odpovídající potraviny, ze kterých si může dítě vybrat, co zrovna ochutná a co sní. Představte si situaci, kdy se vás partner či rodič, nebo kdokoliv jiný zeptá, jestli máte hlad. Vy odpovíte, že nemáte, a přesto před vás postaví plný talíř a začne vás krmit lžičkou. To by se vám určitě nelíbilo a stejně tak se to nelíbí i dětem. Dejte dětem kontrolu a svobodu v jídle. Zůstane jim na celý život. Až budou starší, bude pro ně snazší vybírat zdravé potraviny k jídlu, protože měly od začátku svobodu ve výběru.

Metoda BLW v praxi

Fotografie „slurp“ od „Gail“ licencována pod CC BY 2.0.

Vraťme se zpět ke kořenům – rodinné stolovaní s klidem

K nesporné výhodě metody BLW patří hlavně to, že rodina se už od začátku společně stravuje. Miminka jsou tvorové zvídaví a ráda pozorují, co dělají dospělí a napodobují to. Při BLW nemusíte vařit speciální kaše a zeleninové polévky, prostě nabídnete dítěti to, co jí celá rodina, samozřejmě vhodně upravené vzhledem k jeho věku. Dítě nemusí nikdo krmit a celá rodina může v klidu stolovat. Dítě se brzy naučí a rodinné stolovaní si budou všichni užívat.

Kdy tedy začít s metodou BLW?

Jak již bylo řečeno, každé dítě je individuální a o jídlo se začne zajímat v různém věku. Většinou to bývá okolo šestého měsíce. V momentě, kdy je dítě schopno vzít do ruky něco z vašeho talíře, je připravené. Ale i tak nečekejte, že dítko začne ihned jíst. Nejprve jde spíše o ochutnávání než opravdové jezení. Je to stejné jako například s chozením. Děti začínají chodit cca kolem roku věku, ale některé začne dříve a některé mnohem později. Stejné je to i s jídlem. Časové rozpětí je poměrně široké a samotný věk není důležitý, stejně jako u chození ani u jídla není dobré dítě do něčeho nutit. Zdravé dítě dosáhne všech milníků svého vývoje, jako je lezení, sezení, chození nebo příkrmy v čase, který je mu vlastní. Normální a zdravé dítě se začne příkrmů dožadovat samo.

Nejjednodušší je začít tak, že dítě jí s vámi. Pokud si vezme něco z vašeho talíře, rozkouše to a sní, je připravené a můžete mu nandat na talíř. Některé děti k tomuto dospějí klidně až v 8 měsících. Tak jako tak je to ze začátku hlavně o ochutnávání a experimentovaní. Je naprosto normální, že některé děti chytne jídlo hned a jiné se rozjedí až kolem roku nebo klidně kolem roku a půl. Každé dítě začne jíst, když přijde jeho čas. Mateřské mléko nebo umělé mléko je pro ně stále to nejlepší. Je to zkrátka o tom dát svému dítěti důvěru, že ví samo nejlíp kdy a kolik toho potřebuje.

On-line kurz Jak na příkrmy, aby dětem chutnalo

Chcete se o metodě BLW dozvědět více? Můžete si pořídit můj on-line kurz o metodě BLW a příkrmech. V kurzu se mimo jiné dozvíte, jak s BLW bezpečně začít, co nabídnout svému děťátku na začátku, jak je to s tou polohou na bříšku, dá se BLW kombinovat s klasickým krmením lžičkou, pro koho je vhodná a pro koho ne a mnoho dalšího.

Případně si můžete domluvit také osobní konzultaci, kde vše probereme osobně a naživo.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.